Українських дітей в садках посадили на дієту, а як в інших країнах?
Що їдять наші діти, а що закордонні в навчальних закладах?На сайт “Електронної книги скарг України” звернувся наш читач Малінка, Вона запевняє, що вже протягом року в дитячому садочку, на жаль точної адреси немає, написала, що в Києві у Деснянському районі, “годують дітей вже другий тиждень сиром, рибою і буряком з картполею, м’яса діти взагалі не бачать, ані птиці, ані ковбаси, ані яловичини взагалі не возять”, – написала вона. Як запевнила мама дитини, начебто в дитячому навчальному закладі досі не виграв ніхто тенедр, тому доводиться дітям так харчуватися. Взимку, торік, батьківський комітет вже звертався із подібною проблемою до районного Управління освіти – не допомогло…
Тим часом, Сідней, Берлін, Монреаль, Ханой – влаштовують собі пір, як пише видання “The Village“, вони дізналися у жителів цих міст про те, як влаштована система харчування місцевих школах. Пропонуємо і нашим читачам, просто порівняти.
Берлін
«В Німеччині всі діти носять з собою в школу сніданок в ланчбоксі і термос з водою або напоєм. Вміст ланчбоксу контролюють батьки, тому в одних дітей в ньому чіпси і шоколадні батончики, в інших – шматочки свіжих фруктів і овочів, горіхи, сухофрукти. В нашій школі ходить легенда про дівчинку, якій батьки день у день клали в ланчбокс шматочки паприки. І нічого більше.”, – каже Ріта.“Ми робимо доньці бутерброди з сірого хлібу з сиром, ковбасою чи рибою, кладемо шматочки фруктів і пару печив-коржиків. Рано вранці дитині важко поїсти, тому в школі у них на сніданок відводиться велика перерва. Вони дружньо відкривають свої коробочки, їдять, діляться один з одним.
Сашина школа – повного дня, в ній є їдальня і гарячий обід. За це задоволення необхідно платити 23 євро на місяць. Є можливість вибрати з двох меню в інтернеті – вегетаріанського і м’ясного. У вегетаріанське потрапляють улюблені дітьми каші з солодкими підливами, пудинги, локшина з сиром, картопля з яйцями і огірками, картопляні оладки з яблучним мусом. Тому, в ті дні, коли вегетаріанська їжа смачна, беру її, в інші – м’ясне. Зазвичай це м’ясо курки, часто свинина, рідко яловичина і риба.
Перед обідом вихователь дає дитині пластикову карту з його даними (по ній дитина отримує їжу, вибрану вдома батьками). Можна брати добавку, на карту це вноситься, але сума оплати не змінюється. Кулер з негазованої та газованої водою стоїть в обідній залі, пити можна скільки хочеш, але гарячих напоїв немає. Після основної страви є щось на зразок десерту. Зазвичай це фрукти, іноді йогурт або огірки в солодкій заливці. Їжа, звичайно, не ресторанна: майже все з баків з напівфабрикатами, таких величезних комбінатів, звідки діжками привозять соуси, бульйони і нарізану кубиками картоплю. Але вона добротна і безпечна ».
Ханой
«У школі моєї дочки є дві їдальні. Одна з них офіційна: директор вибрав компанію, яка готує для дітей хот-доги, випічку, тістечка, локшину і напої. Це коштує грошей. У цій же їдальні можна купити морозиво, молоко і легкі закуски. Друга їдальня – секретна, її тримає шкільна прибиральниця. Вона готує їжу у себе вдома, а потім продає її дітям. Дочка каже, що прибиральниця готує локшину і хліб набагато смачніше, ніж кухарі в офіційній їдальні».Сідней
«В школах Сіднея немає традиційних столових, куди йде шеренгою весь клас. Тому щоранку я готую дітям по ланчбоксу з сендвічем, фруктами, десертом і пляшкою води. Тут всі ходять з водою: вважається, що багато пити корисно. У школі є буфет, де можна купити мафіни, які печуть батьки-волонтери, хот-доги, сендвічі, фірмові австралійські пироги з м’ясом і навіть суші. Гарячу їжу потрібно замовляти заздалегідь, до 08:00 (можна онлайн). Ціни – як у звичайному кафе в центрі міста, може, трохи нижче.У дітей завжди є трохи грошей у кишені, щоб вони могли щось купити, якщо зголодніють. Ці шкільні кафе – такий собі “mother’s little helper” – існують про всяк випадок, якщо дитина забула ланчбокс або батьки замоталися і не встигли зібрати йому їжу».
Монреаль
«Сніданок і ланч зазвичай дають з собою батьки. У деяких школах можна замовити обід – за п’ять доларів і сервіс – за три долари (дитині допомагають помити руки, підігріти їжу в мікрохвильовці і спостерігають за ним). Кожна школа працює зі своїм постачальником ланчів: вони присилають меню, за яким батьки вибирають страви. Їжа замовляється на певний день мінімум за тиждень.Кожна сім’я вибирає свій формат. Ми почали з покупки термоса, в який зазвичай кладемо гарячу страву (і я знаю, що так роблять більшість батьків), а також даємо свіжі овочі на ланч. На так званий collation (перекус): вранці – фрукти, на другу половину дня – йогурт, печиво або батончик з мюслями. Статут школи забороняє давати газовані напої та “їжу, що не містить корисних інгредієнтів” (це їх формулювання), тобто ніяких шоколадок і чіпсів ».
Комментариев нет:
Отправить комментарий